29/04/2024

SIMONE TEMPESTINI SCRIE ISTORIE PENTRU AUTOMOBILISMUL ROMANESC

2 min read

De 8 ori campion național absolut, Tempestini a avut un parcurs impecabil în Ungaria, la bordul modelului Škoda Fabia RS Rally2, alături de Sergiu Itu în dreapta sa. Pilotul de la Napoca Rally Academy a câștigat două dintre cele 13 probe speciale, iar în alte șase a fost pe podium. La finalul celor aproape 190 de kilometri a fost cronometrat cu 1:52:50.4, cu aproape 17 secunde mai rapid decât ocupantul locului al doilea, francezul Franceschi Mathieu. Al treilea clasat a fost ungurul Miklos Csomos, la 29,9 secunde în urma lui Tempestini. In urmă cu 8 ani acesta devenea campion mondial de juniori. Este pentru prima oară când un pilot român nu doar termină pe podiumul unei etape din istoria modernă a Campionatului European de Raliuri, dar mai ales câștigă un raliu de acest nivel. Printre cei aproape 80 de piloți care au luat startul se numără neo-zeelandezul Hayden Paddon (campion european en-titre), spaniolul Efren Llarena (campion european 2022), Martin Sesks (vicecampion european en-titre) sau Mikko Heikkilä (campionul Finlandei). Un total de 28 de modele cu configurație Rally2, asemănătoare cu cea a mașinii lui Tempestini, au fost pe traseul de concurs de-a lungul celor 3 zile. Astfel, Tempestini devine liderul la zi al sezonului 2024 în cea mai importantă competiție europeană de raliuri, cu 33 de puncte, în urma sa clasându-se francezul Mathieu, cu 29 de puncte. În acest an sunt programate un total de 8 etape. După Ungaria urmează raliurile din Suedia, Estonia, Italia, Cehia, Marea Britanie și Polonia. În 2022 sportivul născut în Italia, dar stabilit în România de aproape 15 ani, iar din 2016 și oficial cetățean român, a fost aproape de a termina pe podiumul final al Campionatului European de Raliuri de anul trecut. Din cauza problemelor financiare nu a mai putut ajunge la ultimele două etape, astfel că a încheiat pe locul 4. În același timp, alături de Titi Aur, Tempestini deține recordul de titluri naționale în România, ambii având câte 8. Dacă va deveni campion și anul acesta, atunci clujeanul va deține recordul absolut în raliul autohton la numai 30 de ani.