15/07/2024

AUR, ARGINT SI BRONZ PENTRU NATATIA ROMANEASCA

1 min read

Aseară echipa României prezenta la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Vilnius a cucerit trei medalii. Sportivii români au urcat de trei ori pe podium în capitala Lituaniei, cucerind o medalie de aur, una de argint și una de bronz. Robert Badea a făcut o cursă fantastică în finala probei de 400 m mixt. El a cucerit medalia de aur cu timpul de 4:14.37 min., nou record al Campionatului European de juniori și nou record național la 17,18 și 19+ ani. Aissia Prisecariu a obținut medalia de argint în proba de 200 m spate, cu timpul de 2:11.14 min. Sportiva noastră a fost premiată de către Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație și Pentatlon Mondern. Totodată, Alexandru Constantinescu a câștigat medalia de bronz în finala probei de 200 m spate in 1:58.91 min. Bilantul general cuprinde un numar de sase medalii, dintre care trei de aur, doua de argint si una de bronz.