24/07/2024

VICTORIE PENTRU ATLETA MIRELA LAVRIC LA BUCURESTI

1 min read

Mirela Lavric a câștigat proba de 400 m din cadrul Internaționalelor României la atletism care au loc pe stadionul „Iolanda Balaș Soter” din București. Atleta de la CSM Vaslui a obținut timpul de 55.05, cucerind medalia de aur. Performanța obținută i-a adus prezența sportivei pregătită de prof. Viorica Pintilie și prof. Elena Bogos la Campionatele Europene pe echipe din Polonia. Atleta vasluianca are drept obiectiv obținerea baremului pentru prezența la Jocurile Olimpice de la Paris, de anul viitor. Andrei Mihăiță Micu, de la CSM Vaslui, s-a clasat pe locul 3 în proba de aruncare a ciocanului, cucerind medalia de bronz. Cea mai buna incercare a sportivului antrenat de prof. Laurentiu Maxim a masurat 66,37 metri, fiind la doar câțiva centimetri de ocupantul locului secund, Dragoș Ionuț Nicorici, de la CA Roman. Proba a fost câștigată de bulgarul Zhivko Gospodinov, cea mai bună aruncare masurand 67,50 metri.