Handbal masculin, Liga Zimbrilor

1 min read

Esec rusinos la final de campionat!

HC Buzau-CSM Vaslui 31-26 (14-12)

Astazi a avut loc ultima runda, cea cu numarul 26, a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. La Buzau s-au confruntat localnica HC si CSM Vaslui. Oaspetii au jucat bine si pe alocuri foarte bine 29 de minute!! In ultimul minut al reprizei au incasat trei goluri in 23 de secunde si de aici dezastrul!! In primele minute ale mitanului secund a continua degringolada din tabara oaspetilor care au incasat alte cinci goluri consecutiv!! Asadar, 8 (opt!!) goluri primite fara a inscrie vreunul si la 19-12 soarta partidei era deja pecetluita. Golurile vasluienilor au fost inscrise de Cumpanici 8, Chiratcu 5, Husanu si Yousefinezhad cate 4, Acatrinei si Carchea cate 2, Ionescu 1. Elevii pregatiti de Gabriel Armanu au incheiat aceasta editie de campionat pe locul 8, chiar adversara din ultima runda depasindu-i in clasament. In cazul unui egal vasluienii terminau pe 7 deoarece CSM Bucuresti a cedat, surprinzator, acasa, cu CSM Alexandria iar campioana, Dinamo si-a respectat blazonul si a invins, la scor, la Suceava. Una peste alta locul 8 este unul destul de bun pentru gruparea din municipiul resedinta de judet.