Sat. Sep 25th, 2021

VICTORIE PENTRU SPORTING JUNIORUL, EGAL PENTRU HUSENI

2 min read

In acest week-end au avut loc partidele din cadrul rundei cu numarul 3 a Ligii a 3-a la fotbal. La Uricani, o localitate unde isi desfasoara jocurile de pe teren propriu formatia Stiinta Miroslava, s-au intalnit trupa amintita mai sus si Sporting Juniorul Vaslui. Dupa cele 90 de minute oaspetii au obtinut un succes frumos, singurul gol al intalnirii fiind inscris de Hagiu, in minutul 12. Vasluienii au avut si noroc, in minutul 30 gazdele ratand o lovitura de la 11 metri. Oaspetii au evoluat in formula Dohotariu-Sonea, Costache, Grigoras, Mocanu, Stefanovici, Gherase, June, Oblesniuc, Cracea, Hagiu. Jocul a fost condus de Andrei Baciu, din Botosani, ajutat la cele două margini de către Bogdan Vasile Caba şi Valentin Popovici, toti din Botoşani. Observatorii partidei au fost Daniel Burloiu si Dumitru Cosoreanu, ambii din Galaţi. Dupa trei runde vasluienii au 4 puncte si se situeaza pe locul 5. La Husi s-au confruntat Husana din localitate si Dante Botosani. Daca anul trecut, nou promovata fiind, trupa din nordul Moldovei nu a avut un parcurs prea reusit, in acest an s-a intarit mult si a debutat excelent, avand doua succcese din tot atatea posibile. In ”municipiul dintre vii” botosanenii au condus cu 1-0 la pauza, in urma unui autogol ”reusit” de Agrigoroaei. Dupa pauza husenii au fortat si au reusit sa restabileasca egalitatea imediat dupa pauza (min. 47) prin Sandu, insa nu au putut inscrie si golul victoriei. Dupa trei etape husenii au acumulat doar un punct, insa au si un joc mai putin disputat. Runda viitoare Sporting Juniorul Vaslui se va confrunta, pe teren propriu, cu Foresta Suceava, in timp ce Husana Husi va evolua la Bacau, cu CSM.