Handbal, Liga Zimbrilor

1 min read

Au fost PENIBILI!!!

HC Buzau – CSM Vaslui 27-20 (13-10)

RUSINOSA este cuvantul care caracterizeaza evolutia vasluienilor contra buzoienilor. Intr-in meci in care nu au fost macar pentru cinci secunde egalii adversarei, trupa pregatita de Alin Bondar (cat va mai sta la echipa?!?) a pierdut lamentabil, la 7 (sapte) goluri intalnirea cu gruparea din Crang. Cu o echipa din care doar Acatrinei, portarii Erhan si Petrila si pivotul rus Kasatkin demonstreaza valoarea aproape meci de meci, nu se poate spera la mai mult. Cand te bat echipe apropiate valoric, cum ar fi Focsaniul sau Buzaul, la 6-7 goluri ce mai poate fi de zis?!? Si, ca ”tacamul” sa fie complet in ultimele 20 de minute ale meciului cu Buzaul vasluienii au evoluat fara cel mai bun om al lor, Acatrinei (7 goluri) primind direct cartonasul rosu! A urmat cel albastru, ceea ce inseamna ca va fi suspendat automat minim o etapa!! Reusitele vasluienilor au fost opera lui Acatrinei, cu 7 goluri (in 40 de minute!!), Kasatkin 4, Carali 3, Amihaesi 2, Voinea, Karamyshev, Carchea si Petrea cate 1. Dupa acest joc CSM se situeaza pe locul 10, cu 25 de puncte. Mai sunt de disputat cinci etape, insa cu acest joc vasluienii risca sa mearga, din nou, la barajul pentru mentinerea in Liga Zimbrilor. Duminica, 18 aprilie, ei vor intalni, la Turda, CSM Bacau. Un joc decisiv pentru locurile 10 si 11, cel din urma ducand, dupa cum prevede regulamentul actual, la barajul de mentinere/promovare in Liga Zimbrilor.