Mon. Mar 1st, 2021

O infrangere…amara

1 min read

CSM Vaslui – Minaur Baia Mare 26-29 (14-16)

La Sfantu Gheorghe s-au disputat meciurile rundei cu numarul 16, prima a returului, din cadrul Ligii Zimbrilor la handbal masculin. In Sala Kati Szabo s-au confruntat CSM Vaslui si Minaur Baia Mare. Profitand de unele eliminari din tabara vasluienilor dar si de ratarile acestora in momente cheie ale jocului, baimarenii, mai experimentati si mai pragmatici, s-au impus, finalmente, cu scorul de 29-26 (16-14). Elevii lui Alin Bondar au condus circa 25 de minute din prima repriza, la doua goluri, dupa care baimarenii au trecut in avantaj, ei fiind cei care aveau doua goluri la pauza: 16-14. In mitanul secund vasluienii au revenit, au egalat la 19, insa au primit patru goluri consecutiv si astfel s-a scris soarta acestei intalniri. De remarcat si faptul ca in minutul 56 s-a consumat momentul psihologic al intalnirii: adversarii conduceau cu un gol (24-25), Acatrinei rateaza si pe contraatac, in doar 5 secunde, Bera face 26-24. Golurile vasluienilor au fost inscrise de Acatrinei 6, Carali si Karamyshev cate 5, Popa 4, Amihaesi si Carchea cate 2, Petrea si Dragon cate 1. In urma acestui insucces vasluienii se situeaza pe locul 10, cu 16 puncte. Daca Suceava pierde in fata celor de la Steaua, trupa lui Bondar se mentine pe locul 10. Maine, in etapa cu numarul 17, vasluienii vor intalni Politehnica Timisoara. Partida se va consuma incepand cu orele 18.30, tot in Sala Kati Szabo.