18/04/2024

Handbal, Liga Zimbrilor

2 min read

CSM Vaslui – CSM Bucuresti 33-35 (12-17)

La Sala Sporturilor Sepsi din Sfantu Gheorghe a avut loc meciul CSM Vaslui-CSM Bucuresti din cadrul etapei cu numarul 13 a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. La capatul unui joc in care cei doi ”fluierasi” vranceni (Draghici si Dragut) au fost ”vioara intai”, bucurestenii s-au impus cu scorul de 35-33 (17-12). Nu dorim sa fim acuzati de partizanat, insa ce au facut cei doi este aproape incredibil: vasluienii 8 eliminari iar adversarii doar una, in minutul 54 (!!!), vasluienii doua aruncari de la 7 metri, prima abia in minutul 32, cei din Capitala 6!! In asemenea conditii nu se putea scoate un rezultat favorabil!! Nu dorim sa speculam ca toate eliminarile au fost eronate, ca adversarii nu meritau mare parte dintre aruncarile de la 7 metri, insa parca prea multe eliminari au fost in tabara vasluienilor si cam multe aruncari de la 7 metri pentru adversari, mai ales in comparatie cu ce au ”primit” vasluienii!! Dealtfel la modul cum s-a arbitrat, daca de arbitraj poate fi vorba, acest insuscces la doar doua goluri poate fi datator de sperante in perspectiva etapelor care vor urma. Golurile vasluienilor au fost inscrise de Acatrinei 11 (se cunoaste ca a revenit!!), Amihaesi 6, Popa 5, Carali 3, Dragon, Petrea si Kasatkin cate 2, Chiratcu si portarul Erhan cate 1. Dupa acest meci CSM Vaslui ocupa locul 9, cu 16 puncte. In rundele viitoare, cele cu numerele 14 si 15, ultimele doua ale turului, vasluienii se vor confrunta cu Dobrogea Sud Constanta si Dunarea Calarasi. Intalnirile vor avea loc tot la Sfantu Gheorghe, marti 22 si miercuri, 23 decembrie.