Prima repriza catastrofala, esec acceptabil

2 min read
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport, teren de baschet şi stadion

CSM Bucuresti-CSM Vaslui 32-29 (18-11)

O noua infrangere pentru CSM Vaslui. In runda cu numarul 18 a Ligii Zimbrilor la handbal masculin CSM Vaslui s-a deplasat in Capitala, pentru intalnirea cu CSM. Dupa 60 de minute cu doua reprize diametral opuse gazdele s-au impus cu scorul de 32-29 (18-11). Trupa pregatita de Leonard Bibirig a avut o prima repriza foarte slaba, in nota ultimelor evolutii. Bucurestenii au condus la 6, 7 si chiar 8 goluri, astfel ca dupa primele 30 de minute ei se aflau in avantaj cu 18-11. In mitanul secund si mai ales in ultimele 10 minute vasluienii au evoluat mai aproape de valoarea lor si s-au apropiat amenintator de adversari, astfel ca scorul final a consemnat un avantaj de doar trei goluri pentru bucuresteni. O intrebare poate fi pusa dupa acest joc: ce s-ar fi intamplat daca vasluienii nu incheiau prima repriza cu un deficit de nu mai putin de 7 goluri? Golurile oaspetilor au fost inscrise de Cîrchea 5, Karamyshev 4, Cumpănici, Amihăesi si Acatrinei cate 3, Khadkevich, Răzvan Farcaș, Carali, Polocoșer si Petrea cate 2 si Voinea 1. Partida a fost condusa de cuplul Gherman-Moldovan, din Baia Mare. Observator al Federatiei Romane de Handbal a fost Silviu Ciurea, din Craiova. Dupa acest joc vasluienii ocupa locul 10, cu 21 de puncte. Runda viitoare ei se vor confrunta cu Dobrogea Sud Constanta. Partida va avea loc in Sala Sporturilor din Vaslui joi, 20 februarie, ora nefiind inca stabilita. Va fi un alt meci dificil pentru elevii lui Bibirig, oaspetii, care compun o formatie redutabila, venind in ”municipiul lui Tanase” pentru a incerca sa-si ia revansa dupa esecul, surprinzator, din tur. Reamintim, pe malul Marii vasluienii au reusit sa se impuna cu scorul de 25-24.

Dorelian David

Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport şi teren de baschet
Este posibil ca imaginea să conţină: oameni făcând sport şi teren de baschet