Sun. Mar 29th, 2020

CSM Vaslui – CSM Focsani 23-22

2 min read
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport şi teren de baschet

Un alt meci dur intre Vaslui si Focsani, cum au fost majoritatea, de altfel. Un joc cu probleme si pentru cei doi arbitri ai partidei, Marza si Nedelea, ambii din Cluj. Gazdele au reusit sa inscrie doar 9 (noua) goluri in primele 30 de minute!! Mai ceva ca la meciurile de junioare! Elevii lui Bibirig au condus de doua ori (3-2 si 4-3) in rest oaspetii au fost la timona jocului, ei conducand chiar si cu trei goluri (6-9). Acatrinei a inscris 3 goluri, insa a si ratat urmatoarele patru aruncari! Una peste alta au fost 30 de minute foarte slabe, in ton cu ceea ce au jucat vasluienii in ultimele luni! Am sperat sa fie altfel dupa pauza. Si a fost. Dar in reprize. Vasluienii au avut 21-19 in ultimele cinci minute, insa nu au stiut sau nu au putut sa tina de rezultat. Ei au primit trei goluri consecutive si se parea ca vor pierde o noua partida. Ar fi fost a saptea consecutiva!! Insa s-au mobilizat exemplar in ultimul minut, au reusit sa inscrie doua goluri in doar cateva secunde si au castigat meciul in extremis!! A fost la final 23-22 (9-11) si 3 puncte extrem de pretioase au intrat in contul vasluienilor!!! Golurile acestora au fost inscrise de Acatrinei 9, Razvan Farcas 4, Carchea 3, Karamyshev 2, Carali, Voinea, Khadkevich, Amihaesi si Polocoser cate 1. Dupa acest succes vasluienii au acumulat 18 puncte si se situeaza pe locul 11. Runda viitoare ei se vor confrunta cu HC Buzau. Intalnirea se va desfasura joi, 6 februarie, de la orele 18.00, tot in Sala Sporturilor din Vaslui. O sansa in plus pentru ca elevii lui Bibirig sa obtina o noua victorie.

Dorelian David

Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport, teren de baschet şi stadion