Wed. Sep 23rd, 2020

Punct final Zilelor Scolii ”Mihai Eminescu” Vaslui

2 min read
Este posibil ca imaginea să conţină: 1 persoană, interior

La Centrul de afaceri din Vaslui a avut loc spectacolul omagial intitulat ”Mandri de Eminescu si de elevii nostri”. Evenimentul a pus punct celor trei zile de manifestari care au marcat implinirea a 170 de ani de la nasterea poetului nepereche, Mihai Eminescu, ”luceafarul poeziei romansesti” si patronul spiritual al scolii vasluiene enumerata mai sus. Actiunea, la care au asistat circa 300 de persoane (cadre didactice, elevi, parinti si bunici) a fost deschisa de prof. Doina Lauriana Cocuz, directorul institutiei de invatamant. Prezent la eveniment ing. Vasile Paval, primarul municipiului Vaslui, a adresat cateva cuvinte celor prezenti: ”Este o zi deosebita pentru toata suflarea Scolii ”Mihai Eminescu”, fie ca sunteti cadre didactice, elevi sau parinti. Ne dorim si pe viitor sa dam o si mai mare valoare scolii vasluiene, invatamantului vasluian in general. Ne mandrim cu tot ceea ce inseamna scoala vasluiana. Va felicit dragi cadre didactice, dragi elevi si dragi parinti si va urez mult succes si pe mai departe”. Spectacolul la care am asistat a avut nu mai putin de 27 de numere incluse in program. S-a cantat, s-a recitat si chiar s-a dansat pe versurile marelui poet national. Nu au lipsit versurile din cunoscute poezii eminesciene cum ar fi ”Sara pe deal”, ”Doina”, O, ramai…”, ”Atat de frageda”, ”Floareal albastra”, ”Glossa” sau ”Scrisoarea a III-a”. Cu acest prilej au fost prezentate, pe scurt si cele 17 proiecte derulate in anul scolar 2018-2019, dintre are amintim: activitati de 1 Decembrie si de Craciun, proiecte limba romana, proiecte consiliere, proiect international ”Erasmus”, activitati tabara de fizica, proiect ”Mandri de orasul nostru” sau activitati de robotica. Cele trei zile de activitati s-au desfasurat in organizarea Scolii Gimnaziale ”Mihai Eminescu”, Primariei Vaslui si Inspectoratului Scolar Judetean Vaslui.

Dorelian David

Este posibil ca imaginea să conţină: 8 persoane, oameni pe scenă, oameni în picioare şi interior
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, mulţime şi interior
Este posibil ca imaginea să conţină: 2 persoane, oameni în picioare, copil şi interior
Este posibil ca imaginea să conţină: 1 persoană, masă, camera de zi şi interior
Este posibil ca imaginea să conţină: 11 persoane, interior
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, mulţime şi interior

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes and modify by Boghiu Marius.