Macar nu s-au facut de ras!

2 min read
Este posibil ca imaginea să conţină: 4 persoane, teren de baschet

CSM Vaslui – Dinamo 33-36 (17-20)

Cam aceasta ar putea fi concluzia, seaca, dupa meciul de handbal masculin CSM Vaslui – Dinamo, din cadrul rundei cu numarul 14, prima a returului Ligii Zimbrilor. Cand nu marchezi minute bune, cand primesti 36 de goluri, acasa, nu poti, nu ai cum, sa te impui in fata campioanei ultimelor patru editii! Au marcat 33 de goluri, ceea ce inseamna foarte mult, au incheiat repriza a doua la egalitate (16-16) dar nu putem trece cu vedere anumite momente ale jocului de cascadorii rasului! Un singur exemplu: in mai putin de 4 minute vasluienii au ratat nu mai putin de 3 aruncari de la 7 metri consecutive!! In loc sa se apropie la doua sau chiar la un gol, oaspetii au ajuns sa conduca cu 4 sau 5 puncte diferenta. Si exemplele ar putea continua. Astfel a fost inregistrat al cincilea esec consecutiv dar macar acesta era..previzibil!! Golurile trupei pregatita de Leonard Bibirig au fost inscrise de Cumpanici 7, Popa 6, Acatrinei si Polocoser cate 4, Karamyshev 3, Voinea, Carali si Petrea cate 2, Khadkevich, Carchea si Dragon cate 1. Dupa aceasta etapa vasluienii ocupa locul 11, cu acelasi numar de puncte precum aveau acum cinci etape: 15. Runda viitoare ei se vor deplasa la Fagaras, pentru disputa cu CSM din localitate. Formatie care la aceasta ora evolueaza la Focsani si, surprinzator, conduce cu 24-22 (min. 49). De remarcat si faptul ca echipa din judetul Brasov s-a intarit, recent, cu Pierre Ragot, un jucator foarte valoros si care a mai jucat la Dinamo si Minaur Baia Mare. Cu alte cuvinte ii asteapta un meci foarte dificil pe baietii lui Bibirig.