Mon. Jul 13th, 2020

Un nou esec, al patrulea consecutiv

1 min read

CSM Vaslui – Potaissa Turda 32-35 (16-18)

CSM Vaslui se afunda tot mai adanc in subsolul clasamentului Ligii Zimbrilor la handbal masculin. In runda cu numarul 13, ultima a turului, elevii lui Leonard Bibirig au capotat in fata Potaissei Turda. Desi au condus circa 20 de minute, mai mereu la doua goluri, amfitrionii au cedat in final cu scorul de 35-32 (18-16). Finalul primei reprize si circa 20 de minute din cea secunda au reprezentat un adevarat ”galop de sanatate” pentru oaspeti, care aveau, la un moment dat, 8 goluri avans!! Forcingul din final nu a facut decat sa mai..”cosmetizeze”, cat de cat, rezultatul de la final. Golurile elevilor lui Leonard Bibirig au fost inscrise de Acatrinei 8, Amihaesi si Popa, cate 5, Razvan Farcas 3, Karamyshev, Khadkevich, Voinea, Carali si Carchea, cate 2 si portarul Petrila 1. Dupa acest nou esec vasluienii se situeaza abia pe locul 11, cu 15 puncte. Dupa aceasta a patra infrangere consecutiva se prefigureaza si o a cincea, deoarece este greu de crezut ca baietii lui Bibirig se vor putea impune, chiar si pe teren propriu, in fata ”tavalugului” numit Dinamo. Gruparea din Capitala este nimeni alta decat campioana ultimilor patru editii din Liga Zimbrilor la handbal masculin.