Infrangere la limita la Bacau

1 min read
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport, teren de baschet şi stadion

CSM Bacau – CSM Vaslui 28-27

La Bacau a avut loc meciul de handbal masculin din cadrul rundei cu numarul 10 a Ligii Zimbrilor dintre CSM Bacau si CSM Vaslui. La finele celor 60 de minute de joc gazdele s-au impus cu scorul de 28-27 (18-14). Asadar, esec la limita pentru vasluieni, insa pana la urma tot esec se cheama. Oaspetii au fost condusi tot meciul, in nici un moment ei netrecand la conducere. Au avut insa momente foarte bune spre final si nu mult a lipsit sa se intoarca la Vaslui cu un egal. Au egalat la 25, apoi la 26 (min. 58), cand arbitrii au dictat o eliminare impotriva lui Voinea. Aici s-a rupt echilibrul, gazdele inscriind doua goluri intr-un interval de un minut, goluri care s-au dovedit decisive in economia partidei. Golurile trupei pregatita de Leonard Bibirig au fost inscrise de Acatrinei si Cumpanici, cate 5, cel de-al doilea doar in repriza secunda, Amihaesi si Karamyshev, cate 4, Polocoser 3, Petrea, Carchea si Carali, cate 2. Jocul a fost condus de cuplul Fanata (Arad) – Hendrea (Baia Mare). In urma acestei infrangeri vasluienii au cedat locul 6 chiar formatiei din Bacau. Acestia din urma au acumulat 16 puncte, in timp ce vasluienii se situeaza pe 7, cu 15 puncte. In runda urmatoare CSM Vaslui va intalni Steaua, joi, 21 noiembrie, in sala proprie.