Mon. Apr 6th, 2020

Victorie categorica pentru handbalistii vasluieni

1 min read
Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport, teren de baschet, stadion şi interior

Sala Sporturilor din Vaslui a gazduit intalnirea dintre CSM din localitate si CSM Resita din cadrul rundei cu numarul 9 a ligii Zimbrilor la handbal masculin. La capatul celor 60 de minute de joc gazdele s-au impus la o diferenta confortabila: 9 goluri. A fost la final 30-21 (16-13) in favoarea jucatorilor pregatiti de Leonard Bibirig. Prima parte a partidei a fost destul de echilibrata, vasluienii nereusind sa se distanteze pe tabela de marcaj. S-a mers cap la cap minute bune, insa spre finele primei reprize gazdele s-au desprins la patru goluri (16-12), pentru ca primul mitan sa ia sfarsit cu scorul de 16-13. Repriza a doua a fost mult mai buna, vasluienii detasandu-se in repetate randuri la zece goluri. A fost la final 30-21, un nou succes frumos, reconfortant, in perspectiva confruntarilor care vor urma. Golurile gazdelor au fost inscrise de Acatrinei (9), Amihaesi (6), Petrea (4), Karamyshev, Carchea si Dragon (cate 3) si Carali (2). Partida a fost condusa de cuplul Ghita-Topliceanu, din Constanta. Dupa acest meci vasluienii acumuleaza 15 puncte si se situeaza pe locul 6. Runda viitoare ei se vor deplasa la Bacau, pentru intalnirea cu CSM.

Dorelian David

Este posibil ca imaginea să conţină: unul sau mai mulţi oameni, oameni făcând sport, teren de baschet şi stadion