Fri. Dec 4th, 2020

Finala Ligii a 4-a Vaslui, mansa tur

2 min read

Husana Husi – CSM Vaslui 1-0

Pe stadionul Municipal din Husi a avut loc partida tur a finalei Ligii a 4-a Vaslui dintre Husana din localitate si CSM Vaslui. Dupa cele 90 de minute regulamentare de joc tabela de marcaj a inregistrat scorul de 1-0 (0-0) in favoarea gazdelor. Miza dar si caldura de la ora partidei si-au pus serios amprenta pe calitatea jocului din ”orasul dintre vii”. Prima repriza nu a semnalat mai nimic, doar o faza fiind cu adevarat periculoasa. Era minutul 15 cand oaspetii puteau deschide scorul. In acel minut Bogdan Ghiarasim a trimis mingea in bara, in urma unei centrari venita dintr-o lovitura de colt. Partea secunda a fost mult mai animata. In minutul 49 a fost randul gazdelor sa fie aproape de gol, amfitrionii trimitand mingea in bara. Dupa doar un minut, la un contraatac al vasluienilor portarul husean l-a faultat pe Bogdan Botezatu in marginea careului, din postura de ultim aparator si a fost eliminat. Din acest moment oaspetii au avut numeroase ocazii la poarta gazdelor fara insa a le fructifica. In minutul 57 Vladut Mocanu a trimis milimetric pe langa poarta, pentru ca doua minute mai tarziu Cristian Sonea sa nimereasca transversala. In minutul 66 o alta mare ocazie pentru trupa pregatita de Cristian Ungureanu. Andrei Covacel a ratat incredibil, din pozitie ideala, avandu-l in fata doar pe portar. Vasluienii, cu om in plus, au asaltat poarta husenilor, au ratat mult si din pozitii clare dar nu au reusit sa marcheze. Fie imprecizia in momentele cheie, fie tragerile repetate de timp ale gazdelor au facut ca scorul sa ramana alb pana in minutul 83. Atunci s-a produs lovitura de teatru. La un contraatac al gazdelor acestia reusesc deschiderea scorului, spre bucuria imensa a gazdelor si consternarea oaspetilor. Astfel s-a incheiat un meci in care Vaseline au ratat iar gazdele au punctat decisiv. In aceste conditii meciul retur se anunta de foc, insa acum husenii au prima sansa pentru a deveni campionii judetului. O constatare, totusi, dupa ceea ce am vazut in retur si in play-off: cu parere de rau dar CSM Vaslui nu are lot de campioana, cu atat mai mult sa si promoveze in Liga a 3-a. Sper sa ma insel si as dori sa ma insel. Oricum, returul de saptamana viitoare ne va lamuri in aceasta privinta.